Strona Projektów Unijnych w Starostwie Powiatowym w Ole?nicy Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Powiat Oleśnicki Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Oficjalny Kanał
START  |   CIASTECZKA-INFORMACJE  |   MAPA STRONY  |   KONTAKT
Wysoki kontrast
Logo Powiatu Zdjęcie
 
Powiat
Starostwo
Kultura
Edukacja
Turystyka
Akty prawne

Husyci najechali Oleśnicę

Przez dwa dni władzę w Oleśnicy sprawował Konrad V Kantner, który dowodząc Chorągwią Śląską, bronił miasta przez najazdem husytów. Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś wspólnie ze starostą Zbigniewem Potyrałą przekazali rycerzowi klucze, otwierając tym samym barwne widowisko historyczne pn. "Walka Dawida z Goliatem? Najazd husytów na Oleśnicę 1432 / 2012”.

Miniony weekend w Oleśnicy upłynął pod znakiem walk rycerskich jakie rozgrywały się na podzamczu. Głównym punktem spotkania była inscenizacja ataku husytów na Oleśnicę. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1432.

Galeria zdjęć z wydarzenia

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał starosta Zbigniew Potyrała, który zaznaczył jak wielkie znaczenie ma historia w życiu współczesnego człowieka i jak bywała skomplikowana i pokrętna. Podkreślił także istotny wpływ takich przedsięwzięć, jak to które zostało zorganizowane, na młodych ludzi oraz niebagatelne znaczenie w popularyzowaniu wiedzy historycznej, odtwarzaniu kultury, tradycji oraz dawnego rzemiosła.

Tuż po przekazaniu kluczy do miasta nastąpiło wręczenie nagród przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych, którzy wzięli udział w konkursie na strój średniowieczny. Następnie podzamczem zawładnęli rycerze i rozpoczęła się trwająca dwa dni inscenizacja,  składająca się z pokazów walk rycerskich, konnych pojedynków, nocnych natarć i bombardowań. Towarzyszył temu jarmark średniowieczny, konkursy strzelnicze, pokazy rzemiosła, nauka tańców średniowiecznych.

Dla najmłodszych przygotowano animacje, malowanie twarzy, zdjęcia z rycerzami, zamki dmuchane, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji.

Również w sobotę punktualnie o godzinie 16.00, starosta rozpoczął część oficjalną od złożenia życzeń skierowanych do wszystkich Mam, które obchodziły swoje święto, następnie podziękował osobom, zaangażowanym w przygotowanie imprezy.

Całe wydarzenie zorganizowali wspólnie: Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy, Chorągiew Śląska Konrada VII Białego, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy, Miasto Oleśnica, Starostwo Powiatowe w Oleśnicy, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Oleśnicy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Powiatu Oleśnickiego Panorama Oleśnicka.

/ip/

 
powrót do aktualności

2012-05-28 Przeslij link Wyświetleń: 1252

DANE KONTAKTOWE:

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
ul. J. Słowackiego 10
 56- 400 Oleśnica

tel. 71 314 01 14
tel. 71 314 01 11
fax 71 314 01 10

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

bierutów bądź dziadowa gmina herb kłoda miasto międzybórz oleśnica sprostowania starosta syców twardogóra współpraca wydziały biblioteka dokumenty dożynki flaga geodezja komisje koncert koncerty konsumentów odpowiedzi oświadczenia powiat prasowe projekty przdszkole przetargi przygotowany publiczne rada rekrutacja rzecznik sesja starosta starostwo wicestarosta zamówienia zarząd

Wykonanie: eMKA Interactive (c) 2007-2015