Strona Projektów Unijnych w Starostwie Powiatowym w Ole?nicy Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Powiat Oleśnicki Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Oficjalny Kanał
START  |   CIASTECZKA-INFORMACJE  |   MAPA STRONY  |   KONTAKT
Wysoki kontrast
Logo Powiatu Zdjęcie
 
Powiat
Starostwo
Kultura
Edukacja
Turystyka
Akty prawne

Powiatowo-gminne dożynki w Twardogórze

Przepięknie wieńce, barwne korowody, występy artystyczne, pokazy sprzętu rolniczego, konkursy i kiermasze. To tylko niektóre z licznych atrakcji jakie miały miejsce podczas dożynek zorganizowanych wspólnie przez powiat oleśnicki oraz gminę Twardogóra. Rolników z rodzinami, parlamentarzystów, burmistrzów, wójtów i radnych oraz tłumy mieszkańców powiatu powitali wspólnie gospodarze uroczystości: starosta Zbigniew Potyrała oraz burmistrz Jan Dżugaj.

Galeria zdjęć z Dożynek Powiatowo - Gminnych

Święto Plonów zgodnie z polską tradycją rozpoczęła msza św. odprawiona przez  proboszcza parafii twardogórskiej ks. Ryszarda Jelenia. Po mszy rozpoczęły się obrzędy dożynkowe, które przygotował i prowadził zespół ludowy Grabowianie z Grabowna. Na scenę weszli także starostowie dożynek Państwo Marzena i Stanisław Marszałkowie  i zaprosili gospodarzy ceremonii starostę Zbigniewa Potyrałę i burmistrza Jana Dżugaja, aby wygłosili przemowienia.

- Jestem bardzo dumny z tego, że w Chrystusową rocznicę Porozumień Sierpniowych stoję tutaj i trzymam ten chleb, który może być również symbolem zwycięstwa. Niech będzie ono również zwycięstwem naszych rolników, które odnieśli, zmagając się z niedogodnym warunkami atmosferycznymi, ale też z czerwonym kurem. Płoną stodoły, stogi siana, owoce waszej pracy – burmistrz Jan Dżugaj nawiązał do plagi niedawnych podpaleń w gminie Twardogóra. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji gminno-powiatowych dożynek, złożył obietnicę: – Ani za dużo, ani za mało, będę krajał tak, aby wszystkim stało.

Starosta rozpoczął swoje wystąpienie od nawiązania do słów pieśni kościelnej „Jak ten chleb co złączył złote ziarna”, która wyraża najpełniej szacunek i wdzięczność dla ciężkiej i pełnej poświęcenia pracy rolników. Podkreślił także, że tegoroczne dożynki są dla niego bardzo szczególnym wydarzeniem z dwóch powodów: odbywają się w jego rodzinnym mieście i są także swoistym podsumowaniem wszystkich dotychczas organizowanych dożynek powiatowych. Tradycją powiatu jest bowiem, że każdego roku innej gminie przypada zaszczyt organizowania uroczystości Święta Plonów. Twardogóra jest gospodarzem po raz pierwszy i jednocześnie jest gminą, która cały ten cykl zamyka i spaja.

Starosta złożył swoje najszczersze podziękowania wszystkim tym, którzy na co dzień podejmują ciężki trud pracy na ziemi: - Pragnę oddać hołd, pokłonić się nisko wszystkim rolnikom, działkowcom, sadownikom, pszczelarzom, którzy zdobywają w pocie czoła chleb i płody rolne. Serdecznie dziękuję za ogromny wysiłek jaki został przez was włożony. Podziękowania usłyszeli także przybyli na sobotnią uroczystość włodarze państwowi, wojewódzcy, radni oraz wszyscy, którzy obecni byli na obchodach dorocznego rolniczego święta.

Kolejnym elementem części oficjalnej było wręczenie symboli dożynkowych - bochnów chleba, którymi gospodarze dożynek podzielili się z przedstawicielami samorządów lokalnych powiatu oleśnickiego. Następnie posłanka Ewa Wolak po odczytaniu listu sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierza Plocke, wspólnie ze starostą wręczyli wyróżnionym rolnikom powiatu oleśnickiego zaszczytne odznaczenia Zasłużony dla Rolnictwa, przyznane przez Ministra Rolnictwa – Stanisława Kalembę.

W gronie tym znaleźli się: z miasta Oleśnicy: Jan Zięba i Ryszard Kałużny, z gminy Bierutów: Sylwia Raczyńska i Włodzimierz Woźniak, z gminy Dobroszyce: Bogdan Sikora, z gminy Dziadowa Kłoda: Tadeusz Jamróżkiewicz i Zbigniew Mazur, z gminy Międzybórz: Lech Łakomy i Roman Solarz, z gminy Syców: Marek Pomykała i Dariusz Weszka, z gminy Twardogóra: Robert Gaber oraz Piotr Hanicki.

Specjalne odznaczenia Dolnośląskiej Izby Rolniczej wręczył prezes tej instytucji Leszek Grala, a wśród laureatów znalazł się starosta Zbigniew Potyrała, wyróżniony za wieloletnią pracę na rzecz wsi i rolnictwa oraz wkład w rozwój dolnośląskiego samorządu rolniczego.

Po części oficjalnej odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury w wyborze pod uwagę wzięło kilka elementów, spośród których najważniejszy był walor estetyczny oraz zgodność z tradycją. Zwycięski wieniec to tradycyjna ludowa korona, reprezentująca sołectwo Sądrożyce. Wykonana została mistrzowsko przez panią Justynę Rurańską z wszystkich rodzajów zbóż uprawianych w jej okolicy. Nagrodą dla autorki najpiękniejszego wieńca dożynek powiatowych jest czterodniowa wycieczka do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, ufundowana przez europosłankę Lidię Geringer de Oedenberg.

W nadchodzącą  niedzielę 8 września w Juszczynie na terenie gminy Środa Śląska, wieniec  będzie rywalizował w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynek wojewódzkich.  

Część muzyczno – rozrywkową rozpoczął występ zespołu "HaNuta" ze śląskim repertuarem biesiadnym i kabaretowym. Po nim na scenie pojawiły się gwiazdy dożynek:, zespoły  Impuls oraz Redox. Po występach do późnych godzin tańczono na świeżym powietrzu.

ip

 
powrót do aktualności

2013-09-01 Przeslij link Wyświetleń: 1470

DANE KONTAKTOWE:

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
ul. J. Słowackiego 10
 56- 400 Oleśnica

tel. 71 314 01 14
tel. 71 314 01 11
fax 71 314 01 10

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

bierutów bądź dziadowa gmina herb kłoda miasto międzybórz oleśnica sprostowania starosta syców twardogóra współpraca wydziały biblioteka dokumenty dożynki flaga geodezja komisje koncert koncerty konsumentów odpowiedzi oświadczenia powiat prasowe projekty przdszkole przetargi przygotowany publiczne rada rekrutacja rzecznik sesja starosta starostwo wicestarosta zamówienia zarząd

Wykonanie: eMKA Interactive (c) 2007-2015