Strona Projektów Unijnych w Starostwie Powiatowym w Ole?nicy Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Powiat Oleśnicki Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Oficjalny Kanał
START  |   CIASTECZKA-INFORMACJE  |   MAPA STRONY  |   KONTAKT
Wysoki kontrast
Logo Powiatu Trasy rowerowe
 
Powiat
Starostwo
Kultura
Edukacja
Turystyka
Akty prawne

Rak tarczycy i jego leczenie w Powiatowym Zespole w Szpitali

Na oddziale chirurgicznym Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy od kilku lat przeprowadza się liczne operacje tarczycy, również w przypadkach stwierdzenia raka tego narządu. Od tego roku, podczas operacji raka tarczycy, nienowotworowych chorób tarczycy, czy guzów ślinianek stosowany jest neuromonitoring.

– Zabieg polega na założeniu specjalnej elektrody na rurkę intubacyjną oraz na śródoperacyjnej kontroli nerwu odpowiednią sondą – wyjaśnia lek. med. Zbigniew Krawczuk - specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej. I dodaje: – Zapis funkcji nerwów, dzięki specjalnemu urządzeniu, wykonujemy przed i po usunięciu tarczycy i, oczywiście, po obu stronach. W Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy od kilku lat istnieje możliwość wykonania badań w kierunku chorób tarczycy, w tym USG, oraz biopsji celowanych pod USG. Po operacji, w przypadku stwierdzenia raka, dalsze decyzje podejmowane są na miejscu w Oleśnicy, w ramach tzw. konsylium onkologicznego, z udziałem m.in. chirurga onkologa, onkologa klinicznego oraz radioterapeuty – dodaje chirurg z PZS w Oleśnicy.

Zbigniew Krawczuk prosi również, aby pamiętać: – Rak tarczycy odpowiednio wcześnie wykryty i właściwie leczony może być wyleczalny. – W naszym szpitalu znajdziecie państwo pełną pomoc w diagnostyce, leczeniu okołooperacyjnym i operacyjnym chorób tarczycy, którą zapewni profesjonalna kadra medyczna wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt – wyjaśnia.

WARTO WIEDZIEĆ
Tarczyca jest bardzo ważnym narządem produkującym hormony i odpowiadającym za sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Gruczoł ten narażony jest na wiele chorób, w tym na raka. W Polsce co roku rozpoznajemy około 2500 nowych przypadków raka tarczycy. Chorujemy na raka tarczycy coraz częściej. Nie wiadomo dokładnie, jaka jest tego przyczyna, ale jest to tendencja ogólnoświatowa.

Na raka tarczycy częściej chorują kobiety, a szczyt zachorowalności występuje między 30-60 rokiem życia. Rozróżniamy kilka typów raka tarczycy. Około 90 proc. raków tarczycy, to tzw. raki zróżnicowane (tzw. brodawkowaty i pęcherzykowy). Przy odpowiednio szybkim rozpoznaniu i właściwym leczeniu w tych najczęstszych typach – wyleczalność zróżnicowanego raka tarczycy sięga około 98 proc. Podstawową diagnostyką guzków tarczycy jest badanie USG. W przypadku stwierdzenia podejrzanych guzków wykonuje się biopsję cienkoigłową, celowaną pod kontrolą USG (tzw. BACC).

W przypadku stwierdzenia raka tarczycy najważniejszym leczeniem jest całkowite, chirurgiczne usunięcie tarczycy, zwykle z usunięciem węzłów chłonnych przedziału centralnego szyi. Po operacji stosuje się hormony tarczycy w tabletkach, które w pełni zastępują własne hormony – stosuje się je w odpowiednich dawkach. Powikłania chirurgii tarczycy nie są częste, ale istotne – należą do nich przede wszystkim: niedoczynność przytarczyc oraz uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za funkcję strun głosowych - mówienie (głównie tzw. nerwy krtaniowe wsteczne). W celu ochrony wyżej wymienionych nerwów , w najlepszych ośrodkach, stosuje się tzw. neuromonitoring, czyli specjalną technikę, która „mówi” gdzie jest nerw i dzięki jego lokalizacji zmniejsza radykalnie ryzyko jego uszkodzenia.

 

powrót do aktualności

2019-03-15 Przeslij link Wyświetleń: 100

DANE KONTAKTOWE:

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
ul. J. Słowackiego 10
 56- 400 Oleśnica

tel. 71 314 01 14
tel. 71 314 01 11
fax 71 314 01 10

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

bierutów bądź dziadowa gmina herb kłoda miasto międzybórz oleśnica sprostowania starosta syców twardogóra współpraca wydziały biblioteka dokumenty dożynki flaga geodezja komisje koncert koncerty konsumentów odpowiedzi oświadczenia powiat prasowe projekty przdszkole przetargi przygotowany publiczne rada rekrutacja rzecznik sesja starosta starostwo wicestarosta zamówienia zarząd

Wykonanie: eMKA Interactive (c) 2007-2015