Strona Projektów Unijnych w Starostwie Powiatowym w Ole?nicy Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Powiat Oleśnicki Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Oficjalny Kanał
START  |   CIASTECZKA-INFORMACJE  |   MAPA STRONY  |   KONTAKT
Wysoki kontrast
Logo Powiatu Trasy rowerowe
 
Powiat
Starostwo
Edukacja
Turystyka
Akty prawne
Inwestycje
Apteki

Pomoc Prawna

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego znów obradował w Starostwie Powiatowym w Oleśnicy

Za heroiczną walkę w koronawirusem podziękował dziś wszystkim służbom i samorządom starosta oleśnicki Jan Dżugaj. Uczynił to podczas obrad Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w których udział wzięli: kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Witold Michałowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy Urszula Kozioł, dyrektor Powiatowego Zespołu Szpitali Krzysztof Wywrot, dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie Marek Czarnecki, inspektor w Wydziale Zdrowia, Zarządzania Kryzysowego i Pomocy Konsumenckiej Waldemar Rychard, komendant KPP Robert Froń i komendant PSP Andrzej Fischer.

– Niejednokrotnie w swoich działaniach wychodziliśmy przed szereg, mimo że niektórzy się z nas śmiali – starosta nawiązał do pamiętnego posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego sprzed trzech miesięcy. – Był luty, a my już wtedy rozmawialiśmy o profilaktyce, jak i o przygotowaniach do konkretnych działań w przypadku ataku koronawirusa – zwrócił uwagę Jan Dżugaj.

Tym razem poprosił swoich gości o opinię w kontekście rozporządzenia premiera, zgodnie z którym od poniedziałku urzędy mają przywrócić bezpośrednią obsługę obywateli.

Ocena Urszuli Kozioł nie pozostawiała złudzeń: – Musimy się przyzwyczaić do obecności tego patogenu i próbować zacząć normalnie funkcjonować, z zachowaniem reżimu sanitarnego i zdrowego rozsądku. Według szefowej sanepidu, duża ilość zakażeń w naszym powiecie jest powiązana z jego specyfiką. – Mamy dwa szpitale, Caritas w Dobroszycach, a ponadto piąty co do wielkości w Polsce PDPS.

Dyrektor ostatniej z wymienionych jednostek kategorycznie oświadczył, że z żadnych reżimów rezygnować nie zamierza. – Chyba, że góry ktoś głośno powie „Narodzie, jesteś bezpieczny” – dodał Marek Czarnecki.

Z kolei Krzysztof Wywrot przestrzegał przed nonszalancją, którą spotyka w sklepach i na ulicach, gdzie nie wszyscy mają rękawiczki lub maseczki. Dyrektor szpitala zapewnił, że izba przyjęć dziś funkcjonuje normalnie, podobnie jak specjalistyczne poradnie. – Był moment, że musieliśmy zamknąć prawie cały szpital, aby przerwać łańcuch zakażeń – przypomniał.

Na koniec głos zabrał Witold Michałowski, który zaczął od dwóch niepokojących informacji. Decyzją wojewody, sanepidom został wydany zakaz wykonywania testów w domach pomocy społecznej. Od teraz mają to robić Wojska Obrony Terytorialnej. Druga wiadomość jest taka, że wojewoda dolnośląski nie wyraził zainteresowania podpisaniem porozumienia z powiatem oleśnickim w ramach akcji „Hotel dla medyka”. W praktyce oznacza to, że personel medyczny nie będzie mógł już korzystać z darmowych pokoi hotelowych.

I jeszcze kilka statystyk, którymi podzielił się naczelnik Wydziału Zdrowia, Zarządzania Kryzysowego i Pomocy Konsumenckiej. Łączna liczba osób na kwarantannach – 1945, liczba wydanych decyzji – 1758, liczba decyzji o izolacji domowej – 200, liczba mieszkańców na kwarantannie po powrocie z zagranicy – 1335. W sumie sanepid nałożył sześć kar na łączną kwotę 22 000 zł. Zlecił 1712 wymazów. Około 800 komercyjnych wymazów wykonał PZS, a 168 komercyjnych wymazów wykonały wspólnie PDPS i Starostwo.

Od 11-12 maja zaczęła maleć liczba aktywnych zakażeń, a rosnąć liczba ozdrowieńców. Niestety, zlokalizowane niedawno duże ogniska w powiecie kępińskim mogą mieć wpływ na wzrost zakażeń mieszkańców gminy Syców, w związku z zatrudnieniem w tamtejszych fabrykach mebli.

powrót do aktualności

2020-05-22 Przeslij link Wyświetleń: 270

DANE KONTAKTOWE:

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
ul. J. Słowackiego 10
 56- 400 Oleśnica

tel. 71 314 01 14
tel. 71 314 01 11
fax 71 314 01 10

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

Deklaracja dostępności

bierutów bądź dziadowa gmina herb kłoda miasto międzybórz oleśnica sprostowania starosta syców twardogóra współpraca wydziały biblioteka dokumenty dożynki flaga geodezja komisje koncert koncerty konsumentów odpowiedzi oświadczenia powiat prasowe projekty przdszkole przetargi przygotowany publiczne rada rekrutacja rzecznik sesja starosta starostwo wicestarosta zamówienia zarząd

Wykonanie: eMKA Interactive (c) 2007-2015